Our product range includes a wide range of crochet polyester elastic tape and white polyester elastic tape.
₹ 80 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 16mm |
| Length | 30 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1.8 inch |
| Color | White |
| Brand | Maruti |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 500 Roll
₹ 52 / Roll Get Latest Price
| Width | 32 mm (1.25 in) |
| Usage/Application | All fabric items |
| Color | White |
| Size | 1 inch |
| Pattern | Plain |
| Brand | Maruti |
| Length | 3 0 m |
| Weight | 310 gram |
| Stretchable | Stretchable |
| Finish | Smooth |
| Material | Cotton |
₹ 60 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Length | 30 m |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 16mm |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Brand | Maruti |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3.5 inch |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Roll
Note:Also available in the width of
Rahul Inaderlal Ahuja (CEO)
Maruti Industries
351/A,351/B, 2, Panchwati Estate, Memco Char Rasta Naroda Road
Ahmedabad - 382345, Gujarat, India