Offering you a complete choice of products which include crochet knitted elastic, plain knitted elastic, knitted elastic tape, white knitted elastic and knitted elastic.
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Maruti |
| Length | 30 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 Inch |
| Thickness | 12mm |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 68 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 12mm |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Maruti |
| Length | 30 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 1 inch |
Minimum order quantity: 10000 Roll
₹ 60 / Roll Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 16mm |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Brand | Maruti |
| Length | 30 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1.5 Inch |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 45 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 14mm |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Maruti |
| Length | 30 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 2 inch |
Minimum order quantity: 100 Roll
Note: Also available in the length of
₹ 75 / Roll Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Size | 2.5 Inch |
| Pattern | Plain |
| Brand | Maruti |
| Length | 30 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Rahul Inaderlal Ahuja (CEO)
Maruti Industries
351/A,351/B, 2, Panchwati Estate, Memco Char Rasta Naroda Road
Ahmedabad - 382345, Gujarat, India